2016 Schedule 

Click a day to check out the schedule or click here to print

Festival Stage 

6:00 PM 

Heartland XPress 

7:00 PM

Edgar Loudermilk Band

featurning Jeff Autry 

8:00 PM 

Dave Adkins Band

9:30 PM 

Shenandoah  

Armco/Derksen Stage 

6:00 PM 

Oklahoma Kids  

7:15 PM

Just Gotta Dance

8:45 PM 

Bryce Dicus &

The Mercenaries

Community Stage

6:00 PM 

Foyil Music Studio

7:00 PM

Southern Sage 

8:00 PM 

Oklahoma Summer 

9:00 PM 

Charis Music Studio 

Expo Hall  

 

2016 Schedule 

Click a day to check out the schedule or click here to print

Festival Stage 

6:00 PM 

Heartland XPress 

7:00 PM

Edgar Loudermilk Band

featurning Jeff Autry 

8:00 PM 

Dave Adkins Band

9:30 PM 

Shenandoah  

Armco/Derksen Stage 

6:00 PM 

Oklahoma Kids  

7:15 PM

Just Gotta Dance

8:45 PM 

Bryce Dicus &

The Mercenaries

Community Stage

6:00 PM 

Foyil Music Studio

7:00 PM

Southern Sage 

8:00 PM 

Oklahoma Summer 

9:00 PM 

Charis Music Studio 

Expo Grounds 

Expo Hall  

Festival Hours 

2019  Schedule 

Friday, September 6th

Festival Stage 

6:00 PM 

Heartland Xpress

7:00 PM

Edgar Loudermilk Band 

8:00 PM

The Cleverlys

9:15 PM

Ricky Skaggs & Kentucky Thunder

Wagoner Switch Stage

12:00 PM

The Cleverlys

1:00 PM

Edgar Loudermilk Bank

2:00 PM

Heartland Xpress

3:00 PM

Bazemore Bluegrass Band

4:00 PM

Blue Mesa

6:00 PM 

Just Gotta Dance 

7:00 PM

Knut Roppestad &

The MHBE Power Trio 

8:00 PM

Acoustic Freight Train

Community Stage

6:00 PM 

SpringStreet

7:00 PM

Victory Road

8:00 PM

Jacob Marlin

9:00 PM

Rugged Grace

Festival Grounds 

11:00 AM - 11:00 PM

Food Court

Festival Market

(arts, crafts and commercial exhibitors)

6:00 PM - 11:00 PM

Inflatables

5:30 PM - 8:30 PM

Kiddie Korral

craft tent

Antique Tractor Show

Saturday, September 7th

Festival Stage 

11:00 AM 

Blue Mesa 

11:45 AM

SpringStreet

12:30 PM

Edgar Loudermilk Band

1:30 PM

Michael Cleveland & FlameKeeper

2:30 PM

Rhonda Vincent

& The Rage

3:30 PM

Russell Moore

& IIIrd Tyme Out 

4:30 PM

Roving Gamblers

5:30 PM

Borderline Bluegrass

6:30 PM

Doyle Lawson & Quicksilver

8:00 PM

Rhonda Vincent

& The Rage

9:00 PM

Russell Moore 

& IIIrd Tyme Out

10:00 PM

Michael Cleveland

& FlameKeeper

Wagoner Switch   Stage

11:00 AM 

Turtle Creek Cloggers

11:45 AM

Roving Gamblers

12:30 PM

Borderline Bluegrass

1:15 PM

Fire Lane

2:00 PM

Steelwind

3:15 PM

The Roundup Boys

with Tammy Jackson

4:15 PM

Southern Tradition

5:00 PM

McCafferty Academy

of Irish Dance

6:00 PM

SpringStreet

6:45 PM

Edgar Loudermilk Band

7:30 PM

Not to Scale

9:15 PM

Vintage Five

Community Stage

11:00 AM 

KE Dance Studio

11:30 AM 

Bazemore Bluegrass Band

12:15 PM 

Foyil Music Studio

1:15 PM

Heartland Xpress

2:00 PM

Junior Showcase

3:30 PM

Common Tyme

4:15 PM

Southbound Mule

5:00 PM

Doc Fell & Co.

6:00 PM

Chili Awards

6:30 PM

Blue Mesa

7:15 PM

Southern Tradition

8:00 PM

Show Biz Cloggers

9:00 PM

Knut Roppestad &

The MHBE Power Trio

Festival Grounds 

Mid-America Regional

Chili Cook-off

11:00 AM - 11:00 PM

Food Court

Festival Market

(arts, crafts and commercial exhibitors)

Inflatables

11:00 AM - 8:30 PM

Kiddie Korral

Craft Tent

11:00 AM - 8:00 PM

Antique Tractor Show

11:00 AM - 5:00 PM 

Open Car Show

11:00 AM

Preperation Begins

1:00 PM 

Light Your Fires 

1:30 PM 

Chili Tasting Kits

Go On Sale at Info Booth

4:00 PM - 4:15 PM 

Chili Tasting 

(with official tasting kits)

- Don't be late

Chili goes quickly!

6:00 PM 

Awards Ceremony

(Wagoner Switch Stage)

 

** All dates, times, and performaces subject to change - No smoking or coolers allowed in the concert area

Information is located at the souvenier booth during festival hours ... if you need assistance, please check at the information booth.